Agent de turism-ghid

Daca iti place sa calatoresti, sa cunosti istoria, cultura si obiceiurile popoarelor care traiesc in Europa, si nu numai, iti recomandam sa te inscrii la cel mai complet curs de agent de turism-ghid, organizat de MEMENTO TRAVEL SCHOOL.

TIPUL CURSULUI: calificare (DUBLA CALIFICARE)
Codul N.C. 5113.3.1
NIVELUL DE CALIFICARE: 3
DURATA CURSULUI: 8 luni (1080 ore)

POTENTIALII PARTICIPANTI

• Orice persoana, absolventa de liceu, avand diploma de bacalaureat, care doreste sa-si dezvolte o cariera in turism.
  • Orice persoana care intentioneaza sa obtina atestatul de ghid local.
  • Orice persoana care planuieste sa-si desfasoare activitatea intr-o agentie de turism.

Obiectivele cursului

• Cunoasterea si aplicarea tehnicilor specifice activitatilor desfasurate in cadrul unei agentii de turism.
  • Dezvoltarea capacitatii de comunicare in cadrul unei agentii de turism, prin utilizarea unui limbaj de specialitate si utilizarea limbii engleze.
  • Promovarea si prezentarea destinatiilor turistice din Romania si Europa .
  • Cunoasterea si efectuarea operatiunilor contabile necesare vanzarii pachetelor turistice.

Tematica cursului

• Tehnica operatiunilor de turism
  • Tehnici de vanzare a produsului turistic
  • Geografia turistica a Romaniei si a Europei
  • Istoria Romaniei. Istoria artei si arhitecturii romanesti
  • Comunicare in limba engleza
  • Legislaţie in turism
  • Instrumente si tehnici de plata in turism
  • Gestionarea informatiilor cu ajutorul calculatorului

Prin absolvirea cursului oferit de MEMENTO TRAVEL SCHOOL, veti reusi sa imbinati si sa utilizati intr-un mod armonios cunostintele, deprinderile si atitudinile dobandite , in vederea obtinerii rezultatelor asteptate la locul de munca.

In acest context, absolventii cursului “ Agent de turism-ghid” vor fi capabili:

- sa planifice, organizeze si coordoneze programele turistice ( excursii, circuite, croaziere, vacante exotice, programe de week-end, atat pentru grupuri cat si pentru turisti individuali);

- sa organizeze conferinte, congrese si simpozioane, atat in Romania cat si in strainatate;

- sa vanda pachete turistice in tara si strainatate ( rezervari si emiteri bilete de avion sau tren, pe rute interne sau internationale; rezervari si emiteri de bilete de odihna si tratament pe litoralul romanesc si in statiunile montane; incasarea si urmarirea platilor);

- sa prospecteze piata de profil, in vederea optimizarii continue a serviciilor, pentru obtinerea de profit;

- sa verifice activitatile de emitere de asigurari medicale si carti verzi, de inchirieri masini, asigurari obligatorii auto, CASCO;

- sa optimizeze relatiile dintre agentia de turism si clientii fideli sau ocazionali ai acesteia;

- sa stabileasca relatii agreabile intre turisti si reprezentantii unitatilor turistice, in vederea prevenirii sau rezolvarii in timp util si in bune conditii, a tuturor problemelor ocazionale aparute.

Dezvoltare profesionala viitoare

• Curs  Ghid national de turism touroperator (studii: liceu cu diploma de bacalaureat si calificare ghid de turism).
  • Curs Manager în activitatea de turism(daca absolventul are studii superioare), în urma caruia se poate obţine Brevetul de Turism, în condiţiile prevazute de legislaţia în vigoare.

Avantaje

- Participantii la programul de calificare in ocupatia de “Agent de turism-ghid” vor beneficia de urmatoarele avantaje:

• Certificat de calificare, recunoscut de Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice, Ministerul Educatiei Natioanale, Autoritatea Nationala pentru Calificari, avand avizul tehnic de specialitate din partea Ministerului Turismului;
  • efectuarea  instruirii practice, in baza unei conventii de practica, in cadrul unor  agentii de turism recunoscute pe plan intern si international;
  • obtinerea unui loc de munca intr-o agentie de turism, prin intermediul societatii MEMENTO TRAVEL SCHOOL SRL

Taxa de curs este de 2000 lei, si cuprinde:

• Materiale suport de invatare
  • Servicii de consultanta si asistenta
  • Procesarea documentelor si eliberarea Cerificatului de Calificare si a suplimentului descriptiv
  • Programul de formare
  • Examinarea

Daca te hotarasti sa te califici in ocupatia de AGENT DE TURISM-GHID, taxa de curs se poate achita atat integral, in momentul inscrierii la curs, cat si in trei rate, astfel:

• Prima rata, reprezentand 50% din valoarea cursului, la semnarea contractului de formare profesionala;
  • A doua rata, reprezentand 20% din suma ramasa, la finalizarea instruirii teoretice a cursului;
  • A treia rata reprezentand diferenta pana la taxa de curs, inaintea sustinerii examenului de evaluare finala.

La achitarea integrala a cursului se aplica o reducere de 30%!

AUTORIZATIE